Szakértői tevékenység magánszemély vagy cég általi felkérésre

Ki kérhet szakértői véleményt?

Bíróság, közjegyző, ügyészség, rendőrség és a jogszabályban meghatározott más hatóság kirendelhet, cég ill. magánszemély pedig felkérhet igazságügyi orvosszakértőt.

Frissítés! 2023.08.27-től büntetőeljárásban igazságügyi orvosszakértői véleményt elsősorban a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ (NSZKK), valamint az egyetemi intézetek adhatnak [350/2023. (VII. 27.) Korm. R.]. A mai napig nem tisztázott azonban, hogy ez csak a hatósági kirendelőket köti, vagy magán felkérésekre is vonatkozik-e.

Milyen okokból, milyen esetekben érdemes szakértői véleményt kérni?

Dr. | Az embereknek általában az igazságügyi orvosszakértőről az a krimibeli karakter jut eszükbe, aki kideríti a rejtélyes körülmények között elhunyt szereplő halálának okát.

Az igazságügyi orvosszakértői tevékenység azonban ennél jóval szerteágazóbb! Vitás, és/vagy peres ügyek élő szereplői számára is kulcsfontosságú lehet egy szakértői vélemény.

Jómagam traumatológiai, ortopédiai és kézsebészeti kérdésekben vállalok szakértői megbízást.

Erre leggyakrabban akkor kérnek fel, ha valakinek kifogása, panasza van orvosi/egészségügyi ellátásával kapcsolatban. Mivel a fenti szakterületek elméletével és gyakorlatával, szakmai irányelveivel és protokolljaival tisztában vagyok, meg tudom ítélni, hogy a vitás esetben történt-e szakmai szabályszegés, mulasztás.

Számos felkérésem van olyan esetekben is, amikor valakit munkahelyi, közlekedési, stb. baleset ér, vagy erőszakos cselekmény áldozatává válik, mert ki tudom vizsgálni sérülésének keletkezési mechanizmusait, a baleseti mechanizmusokat, amelyek ismeretében könnyebb rekonstruálni, hogy pontosan mi történt.

Fontosnak tartom megjegyezni, hogy nem állapíthatom meg a sérült személy egészségkárosodásának és munkaképesség-csökkenésének százalékos mértékét, vagyis nem “százalékolhatok le” senkit. A maradandó fogyatékosság százalékos megállapítását csak általános szakértő végezheti.

Orvosi szempontból az alábbi kérdések szoktak felmerülni:

  • A sérülés, továbbá az abból következő egészségi állapot valóban (és kizárólag) a baleset következménye?
  • Orvosilag indokolt-e a kezelés hossza és költsége? Azaz: csak a balesetből származó sérülésre vezethető vissza vagy más eredete is lehet?

Az alábbiakban igyekszem az életben leggyakrabban előforduló, legjellemzőbb eseteket felvázolni, példákkal illusztrálni, az elsők között felmerülő kérdéseket megválaszolni. Ugyanakkor felhívom szíves figyelmét arra, hogy minden történet egyedi, ezért természetesen egyedi vizsgálatot kíván - az Öné is!

Mindig szükség van személyes vizsgálatra?

Nem feltétlenül. Több mindentől függ, hogy kell-e/érdemes-e fizikai vizsgálatot végezni.

  • Van, hogy a személyes fizikai vizsgálat eredménye megerősíti vagy cáfolja a vita alapját.
  • Ha viszont az esemény, amiből a panaszosnak egészségügyi problémája származott, régebben történt, a szakértő értelemszerűen már nem tudja őt közvetlenül a történés után megvizsgálni, és kénytelen annak dokumentációjára hagyatkozni - leletek, kórlapmásolatok, stb.
  • Előfordul, hogy nincs is szükség személyes vizsgálatra, mert a dokumentumokból egyértelműen kiderül, jogos-e a panasz.

Hogyan készül a szakértői vélemény?

  1. lépés | Előzetes vélemény kérése Először megkeresem (a nevemben jogi képviselőm/ügyvédem is eljárhat) Dr. Sallai Pétert telefonon vagy e-mailben. Röviden vázolom az esetemet, és ha úgy látjuk, érdemes együttműködnünk az ügyben, akkor felkérem őt.
  2. lépés | A szakértő felkérése Amennyiben meg kívánom bízni Dr. Sallai Pétert az igazságügyi orvosszakértői munkával, írásban is megerősítve szándékomat, e-mailben kérem őt fel. A problémámmal kapcsolatos konkrét kérdések megfogalmazása az én dolgom! Természetesen, amennyiben van ügyvédem, szerencsésebb, ha rábízom ezt a feladatot. A kész kérdéseket a felkéréssel együtt kell elküldenem a szakértő részére.
  3. lépés | A vizsgálat folyamata Dr. Sallai Péter iránymutatásának megfelelően a) előre egyeztetett időpontban elmegyek hozzá személyes vizsgálatra a vele megbeszélt időben és helyre. vagy b) amennyiben ő úgy látja, hogy az ügy nem kívánja meg, akkor csak elküldöm részére az eset kapcsán összegyűlt orvosi (és ha van, jogi) dokumentációt (leletek, zárójelentések, peranyag, stb.).
  4. lépés | A szakértői vélemény elkészítése Dr. Sallai a vizsgálatokat követően szakértői véleményt fogalmaz meg. Fontos tudni, hogy a szakértő csak a feltett kérdésekre válaszolhat! Amennyiben azt szeretném, hogy fogalmazza meg egyéb észrevételeit, megjegyzéseit, akkor ezt is kérnem kell tőle! A szakértő a kész véleményt elektronikusan és kinyomtatva is elküldi részemre. A vélemény elkészítésének ideje esettől függ, de maximum 6 hetet vesz igénybe.
  5. lépés | A szakértői díj megtérítése A szakértői díjat számla ellenében utalással fizethetem az orvos által megadott számlaszámra, vagy - szintén számla ellenében - készpénzzel is rendezhetem.
  6. lépés | A szakértői vélemény felhasználása A véleményt felhasználhatom még nem jogi vita eldöntésére (megelőzve a pereskedést) vagy bizonyító okiratként peres eljárásokban.

Milyen fórumokon használható fel a szakértői vélemény?

  • polgári peres eljárásokban (melyek egyik speciális esete az orvosi műhibából eredő orvosi kártérítési per),
  • munkajogi perekben,
  • büntetőjogi perekben,
  • ill. a még jogi útra nem terelt (nem peres) ügyekben a szakértői vélemény egyértelműen eldönthet egy vitát, és elősegítheti a felek megegyezését, pereskedés nélkül (pl. közjegyző előtti előzetes bizonyítási eljárás során).

Minden esetben figyelembe veszi a hatóság a szakértői véleményt?

2018. január 1-ig nem feltétlenül, utána igen.

Hogyhogy?

Egy jogszabályi változás az oka. A 2016-ban elfogadott szabályozás szerint az eljárást folytató hatóságok (akár büntető, akár polgári eljárásról van szó) nem kötelesek az igazságügyi orvosszakértői véleményt figyelembe venni, amennyiben az magánszemély vagy cég felkérésére készült. 2018. január 1-től viszont a polgári perek esetén éppen fordítva lesz: az új polgári perrendtartási törvény értelmében elsősorban a felek által benyújtott magánszakértői vélemény szerepel majd okirati bizonyítékként! A bíró csak abban az esetben rendelhet ki szakértőt, ha a felek nem indítványozták magánszakértő vagy más eljárásban kirendelt szakértő alkalmazását.

Mennyibe kerül a szakértői vélemény elkészítése?

Magánszakvélemény esetében 10 kérdés megválaszolásáig 150.000 Ft+ÁFA, afölött minden további kérdésre adott válasz 15.000 Ft-ba kerül. Hatósági kirendelés esetén a díj megállapítása a hatályos jogszabályok szerint történik. Magánszemélyek 20% előleg befizetésével vehetik igénybe a szolgáltatást. A teljes összeget a szakértői vélemény elkészülte után kell megfizetni.

Jellemző szituációk, gyakori vitás felek

A példákban felhasznált fotók illusztrációk.

A munkavállalót éri sérelem

Példa | Károly kőművesként dolgozik egy állványon. Eltörik alatta az egyik elhasználódott léc, s bár nem magasról esik le, mégis lábszártörést szenved. A törést operálni kell. Az ilyen típusú opreáció után a betegnek általában egy hétig kell még kórházban feküdnie, teljes gyógyulása pedig három hónapot vesz igénybe. Károly azonban “nem ússza meg ennyivel”. Az operáció után sebgyógyulási zavara, gyulladásos szövődménye keletkezik, ami miatt egy helyett három hetet tölt a kórházban és teljes gyógyulása is tovább tart az átlagosnál. A felépülés hosszú ideje alatt főállásába nem tud visszamenni, és másodállásban otthon végzett munkájával is elmarad.

Bár munkáltatója nem gondoskodott megfelelő szerkezetről, nem tartotta be a kötelező munkavédelmi előírásokat, vitatja, hogy egyedül ő lenne felelős Károly csonttörésért, mivel beosztottjának sok évvel ezelőtt volt már egy lábszártörése. A főnök szerint Károlyt korábbi balesete hajlamosabbá tette a szóban forgó sérülésre. Ezt érzi bizonyítottnak azzal is, hogy Károly kis magasságból leesve szenvedte el a törést. Mindezek alapján elutasítja, hogy anyagi felelősséggel tartozna Károly átlagosnál hosszabb felépüléssel összefüggő káráért.

Mit tehet a szakértő?

Megállapítja, hogy

  • A sérülés keletkezhetett-e a konkrét baleset kapcsán ill. akkor keletkezett-e?
  • Növelte-e a lábszártörés bekövetkezésének esélyét a korábbi törés vagy nem?
  • Kinek a “hibája” az operáció után fellépő, gyógyulást késleltető szövődmény? Hibáztatható ezért valaki egyáltalán?
  • Károly felépülésének ideje alatt melyek az orvosi szempontból indokolt többletköltségek?

Az igazságügyi orvosszakértői vélemény kulcsfontosságú az ügyben, hiszen ha nincs sértetti közrehatás - tehát a munkavállaló nem szegett munkavédelmi szabályt és a munkáját végezte a baleset bekövetkeztekor - a munkáltató TELJES anyagi felelősséggel tartozik

  • a kezelés költségeivel (gyógyszerek, segédeszközök, vitaminok),
  • az elmaradt jövedelemmel (ottani munkabér és egyéb kiesett jövedelem),
  • továbbá az egyéb költségekkel (kiegészítő táplálkozás, akadálymentesítés, ápolási költség, ágyhoz kötött beteg szórakoztatásához vett könyvek, DVD-k!).

Amennyiben a korábbi lábszártörés gyógyult volt, természetesen az sem írható a sértett “számlájára”. Az ügyben Károly nyer.


A munkáltatót éri sérelem

Példa | Gyula egy üzemben, futószalag mellett dolgozik. Munka közben lehajol, majd amikor felegyenesedik, vállát beüti egy vasszerkezetbe. A munkavédelmi felelősnek jelentős fájdalmakról és a sérült váll mozgáskorlátozottságáról számol be. Gyula azonban csak több órával a baleset után kezd el panaszkodni kollégáinak, munkáját akadálytalanul tovább végzi a műszak végéig, és csak akkor jelenti a balesetet. A munkavédelmi felelős gyanút fog, és a kórházi akut ellátáson túl azonnali igazságügyi orvosszakértői vizsgálatot is kezdeményez.

Mit tehet a szakértő?

Megállapítja, hogy

  • A sérülés keletkezhetett-e a konkrét baleset kapcsán ill. akkor keletkezett-e?
  • Ha nem, akkor az aktuális panaszok a vitatott balesettel vagy a váll már régóta fennálló állapotával vannak összefüggésben?

Az igazságügyi orvosszakértői vélemény kulcsfontosságú az ügyben, hiszen a személyes vizsgálat során látható, hogy - bár a kórházi vizsgálat a kulcscsont külső végének ficamát igazolja - Gyula gond nélkül, fájdalommal nem küzdve vetkőzik le, segítséget abban nem igényel. A sérült területen külsérelmi nyom (seb, kékfolt) nincs, bár a kulcscsont vége tényleg ficamos állapotúnak tűnik. Gyula röntgenképén is látszik a kulcscsont ficama, azonban az ízület előrehaladott kopásával társulva, ami több éves sérülésre utal. Ezen felül az ilyen ficam kialakulásához nagy erőbehatás szükséges, vagyis az a Gyula által előadott módon nem szenvedhető el. Gyula tagadja, hogy évekkel korábban a vállát már sérülés érte volna, a munkáltató elutasító válaszát azonban tudomásul veszi, és nem követel kártérítést. Az ügyben Gyula főnöke nyer.

A beteget éri sérelem

Példa | Anna 18 évesen megbotlik, szerencsétlenül esik, az asztallap üvegére támaszkodna, de az beszakad és elvágja a csuklóját. A vágás mély, a csuklóban sérül egy fontos ideg is. Az orvosnak el kellene küldenie őt egy, az idegsérülés ellátására alkalmas intézetbe, de nem teszi meg. Anna a mulasztás miatt csak igen későn esik át a szükséges idegvarraton, ezért maradandó károsodása, érzés- és mozgáskiesése keletkezik. Anna képzőművészeti egyetemre készült, de az ellátás hiányosságai miatt nem tud többé szabadon alkotni. Az orvos tagadja, hogy mulasztott vagy hibát követett volna el, és természetesen kártérítést sem akar fizetni Annának.

Mit tehet a szakértő?

Megállapítja, hogy

  • A sérülés keletkezhetett-e a konkrét baleset kapcsán ill. akkor keletkezett-e?
  • Az első ellátás során észlelték-e egyáltalán az idegsérülést, mit mond erről a dokumentáció?
  • Emiatt, vagy milyen más okból került sor későn az idegvarratra?
  • Van-e jelentősége a végeredmény szempontjából az idegvarrat elvégzése idejének? Mik az erre vonatkozó szakmai szabályok és tapasztalatok?
  • Korai varratnál nagyobb lett volna a gyógyulás esélye?
  • Milyen a sérült végtag jelenlegi állapota és az a balesetnek tudható-e be?

Az igazságügyi orvosszakértői vélemény kulcsfontosságú az ügyben, hiszen az orvosi protokoll előírja, mit kell az orvosnak tennie ilyen jellegű sérülés esetén. Mivel a szakértő nem talál az idegsérülés időben történő felismerését és ellátását igazoló dokumentumot, javasolja Annának, hogy igazának jogi úton szerezzen érvényt, és követeljen kártérítést. Az ügyben Anna nyer.


Az orvost vagy az ellátást biztosító intézményt éri vád

Példa | József leesik a lovaskocsiról és válltáji felkarcsont-törést szenved el. Műtétjére másnap kerül sor, majd varratszedés után gyógytornát írnak neki elő. Évekkel később József panaszt tesz, mivel fáj és nem mozog megfelelően a sérült válla. Szerinte ennek oka, hogy késve és nem a megfelelő módszerrel operálták meg, valamint a gyógytornát is későn javasolták, már az operáció másnapján kellett volna. Az ellátást kifogásolva az orvostól kártérítést követel.

Mit tehet a szakértő?

Megállapítja, hogy

  • A panasz a szóban forgó baleset, ill. az azt követő ellátás kapcsán merült-e fel? (Ez a sérülés amúgy is hajlamos hosszan tartó utópanaszokat okozni, mely megfelelő kezelés mellett is jelentkezhet.)
  • Az orvos a szakmai előírásoknak megfelelő módon járt-e el?
  • A sérült is mindent megtett a saját gyógyulása érdekében?

Az igazságügyi orvosszakértői vélemény kulcsfontosságú az ügyben, hiszen az orvosi protokoll előírja, mit kell az orvosnak tennie ilyen jellegű sérülés esetén. Az ellátás dokumentációjából megállapítható, hogy a műtéti megoldás megfelelő volt, arra és a gyógytorna elrendelésére a szakmai szabályoknak megfelelő időben került sor. A papírokból az is kiderül, hogy József a gyógytornán egytelen alkalommal sem jelentkezett, és a sérüléstől a panaszig eltelt időben kontrollon sem járt. Az ügyben a Józsefet ellátó orvos nyer.

A balesetet elszenvedőt éri sérelem

Példa | László megrakott kisteherautójával egy kereszteződéshez érve későn fékez, és egy piros lámpánál várakozó Opelbe hajt. Az Opelt vezető Jenő az ütközés következtében nyakcsigolya törést szenved el. László és biztosítója - mivel a KGFB a biztosítottja által okozott sérülésért és kárért is anyagi felelősséggel tartozik - állítja, hogy ilyen kis erőbehatástól nem lehet ezt a sérülést elszenvedni, különben is Jenő nyaki gerince valószínűleg már előtte is kopott volt a sok munkahelyi igénybevételtől. (Legalábbis László ezt szűrte le Jenő környezetében keringő, munkavégzéséről szóló szóbeszédből.)

Mit tehet a szakértő?

Megállapítja, hogy

  • A sérülés keletkezhetett-e a konkrét baleset kapcsán ill. akkor keletkezett-e?
  • Kialakulásában szerepet játszott-e más, a balesettől független tényező?

Az igazságügyi orvosszakértői vélemény kulcsfontosságú az ügyben, hiszen Jenő dokumentációjából megállapítható, hogy a törés fennáll, fajtája a nyak hátracsapódásos sérülésekor szokványos töréstípusnak és az elszenvedett erőbehatásnak megfelelő, korábbi kis kopása a törésben és jelen utópanaszaiban nem hatott/hat közre. Az ügyben Jenő nyer.


A balesetet okozót éri plusz vád

Példa | Gábor autóját vezetve, egy másik autó szabálytalan előzése miatt frontális ütközést szenved el. Kezében sajkacsont törést állapítanak meg. Későbbi kártérítési igényének indoklása szerint a törés 100%-osan nem volt gyógyítható, a kielégítő eredményt is csak komoly, csontbeültetéssel is járó műtéttel érték el. A balesetet okozó autó sofőrje, Dóra nem látja bizonyítottnak, hogy Gábor maradandó sérülése kizárólag a balesetre vezethető vissza, ezért szakértői vizsgálatot kér.

Mit tehet a szakértő?

Megállapítja, hogy

  • A sérülés keletkezhetett-e a konkrét baleset kapcsán ill. akkor keletkezett-e?
  • Kialakulásában szerepet játszott-e más, a balesettől független tényező?

Az igazságügyi orvosszakértői vélemény kulcsfontosságú az ügyben, hiszen Gábor röntgenjén látszik, hogy sajkacsontján már a balesetkor álízület volt, ami évekkel korábbi, nem gyógyult törésre utal. Igaz, hogy a sérülést az általa leírt bonyolult műtéttel kellett ellátni, mindez azonban a régi sérülés következménye. Bár a balesetben Gábor a vétlen fél, korábbi sérülését nem “varrhatja a balesetet okozó nyakába”. Az ügyben Dóra nyer.

Dr. | Fontos! Traumatológus és kézsebész szakértőként nem állapíthatom meg a sérült személy egészségkárosodásának és munkaképesség-csökkenésének százalékos mértékét. Erre vonatkozó kérdésre tehát az orvosszakértői véleményben sem áll módomban válaszolni. Lásd: Milyen okokból, milyen esetekben érdemes szakértői véleményt kérni?

Igazságügyi orvosszakértőkre vonatkozó fontosabb jogszabályok

  • 350/2023. (VII. 27.) Korm. rendelet igazságügyi tárgyú kormányrendeletek jogszabályváltozásokkal összefüggő módosításáról
  • 3/1986. (II. 21.) IM rendelet az igazságügyi szakértők díjazásáról
  • 1995. évi CXIV. törvény az igazságügyi szakértői kamaráról
  • 2005. évi XLVII. törvény az igazságügyi szakértői tevékenységről
  • 2005. évi XLVII. Törvény az igazságügyi szakértői tevékenységről
  • 2005. évi XLVIII. törvény az igazságügyi szakértő nemperes eljárásban történő kirendeléséről
  • 9/2006. (II. 27.) IM r. Az igazságügyi szakértői szakterületekről, valamint az azokhoz kapcsolódó képesítési és egyéb szakmai feltételekről
  • 65/2007. (XII. 23.) IRM r. Az igazságügyi szakértők díjazásáról szóló 3/1986. (II. 21.) IM rendelet módosításáról
  • 45/2007. (XII. 29.) OKM r. Az oktatási és kulturális miniszter ágazati irányítása alá tartozó igazságügyi szakértői szakterületeken az igazságügyi szakértői tevékenység folytatásához szükséges szakmai gyakorlat szakirányú jellege igazolásának eljárási rendjéről
  • 31/2008. (XII. 31.) IRM r. Az igazságügyi szakértői működésrő
  • 32/2008. (XII. 31.) IRM r. Az igazságügyi szakértői tevékenységgel kapcsolatos egyes rendeletek módosításáról
  • 2016. évi CXXX. törvény a polgári perrendtartásról
  • 2016. évi XXIX. törvény az igazságügyi szakértőkről