a csuklóm | Csuklótáji inhüvely-izületi ciszta (ganglion)?

no_faj_a_keze_0.jpg

A csuklótáji ganglion igen gyakori elváltozás, szinte minden korosztályban előfordul, főként lányokon, nőkön. Régen, népnyelven „göbnek” is nevezték, mert látványos, bőr alatti, gömbszerű csomó formájában jelentkezik.

Mi okozza?

Leggyakrabban a túlterhelés. Általában azoknál jelentkezik, akik megerőltetik a csuklójukat fizikai munka során. Sportolás miatt is felléphet, tartós igénybevétel hatására vagy sérülésként. Alkati sajátosság következménye is lehet, főként olyan lányoknál, nőknél, akiknek vékony a csuklójuk, lazák a szalagjaik, instabilak az ízületeik.

Hogyan diagnosztizálják?

A sajátos tünetek alapján jól felismerhető, az orvos egyértelműen meg tudja állapítani.

Mik a tünetei?

  • A belső (tenyér felőli) vagy külső (kézháti) oldalán először borsónyi méretű csomó alakul ki, ami akár dió nagyságúra is nőhet.
  • Sokszor nem fáj, csak zavaró a jelenléte.
  • Súlyosabb formájában azonban a csukló mozgatása, a csomó megnyomása fájdalommal jár.

Hogyan lehet gyógyítani?

A gangliont (csomót) nem feltétlenül kell kivenni. Jóindulatú elváltozás, ami azt jelenti, hogy később sem vezet veszélyes, kellemetlen szövődményekhez. Ha azonban panaszt okoz, akadályt jelent a mindennapi életvitelben, vagy egyszerűen zavaró, hogy „csúnya”, lehet kérni az eltávolítását. Érdemesebb az egynapos sebészet keretein belül, véglegesen eltávolítani, mint tűvel leszívni (megpungálni), az ugyanis legtöbbször csak átmeneti megoldást jelent. Mivel a csomó/ciszta tokja bent marad, hamar újra megtelhet folyadékkal, és a csomó újra "kinőhet”.

Ritkán ugyan, de a csomó teljes eltávolítása után is előfordul, hogy újra jelentkezik az elváltozás. Ez azért eshet meg, mert a túlerőltetett ízületekben folyamatos a váladék termelődése, ami a korábbi csomó újranövéséhez vagy újabb kialakulásához vezethet.

A műtét és rehabilitáció rendje:

Vizsgálatok
  1. A beteg csukló vizsgálata elegendő helyi érzéstelenítésben végzendő operáció esetén.
  2. Amennyiben rövid alatatásra kerül sor, laborba és EKG-ra is el kell menni (beutalót mindenhová a vizsgálatot végző orvos ad).
Műtét
  1. A műtéti beavatkozás időtartama 15-20 perc. Kézháti elváltozásnál a műtét helyi érzéstelenítésben is biztonsággal elvégezhető, a tenyéri oldalon azonban az orsócsonti artéria és az idegek közelsége miatt erősen ajánlott a végtagi érzéstelenítés vagy rövid altatás.
Műtét után
  1. Helyi érzéstelenítésben végzett operáció után 1-2 órás, rövid altatásban végzett beavatkozás esetén 6 órás megfigyelés a műtétet követően.
  2. Haza lehet menni a műtéti sebben ún. drainnel. Otthon a kezet felpolcolni, a beteg ujjat pedig finoman mozgatni kell.
  3. Drainkivételre és kötéscserére vissza kell menni 2 nappal a műtét után.
  4. Végső varratszedésre jelentkezni kell 10-14 napon belül.
  5. A műtéti seb gyógyulása két hetet vesz igénybe.
  6. Teljes gyógyulás műtéttől számítva 3-4 héten belül várható az esetek többségében.

Dr. | Az elváltozás veszélytelen, érdemes tudni azonban, hogy annak műtétje is biztonsággal elvégezhető. Így nem kell azzal együtt élni még akkor sem, ha a panasz kizárolag esztétikai jellegű. Forduljon hozzám bizalommal!

Vissza a teljes betegséglistához

A csukló további betegségei: