a könyököm és kezem | Könyök alagút (Cubital tunnel) szindróma?

A könyök alagút szindróma az ulnaris alagút szindrómához hasonlóan, az alkarban található singcsonti ideg leszorításos betegsége. Leginkább fiatal felnőtteken, középkorúakon alakul ki, férfiakat és nőket egyaránt érinthet. Gyakrabban fordul elő fizikai munkát végzőknél, sportolóknál.

Mi okozza?

Létezik egy ideg, ami a könyök táján halad át a felkarról az alkarra, egy szűk csontos csatornában. Az ideg jelentős igénybevételnek van kitéve a könyök nyújtása, hajlítása során, ill. a környéki szalagok vagy inak hegesedése, megvastagodása összenyomhatja, leszoríthatja.

Hogyan diagnosztizálják?

A panaszok alaján könnyen beazonosítható, ám a hasonló ulnaris alagút szindrómától való biztos elkülönítéséhez ENG-t (idegvezetési sebesség vizsgálatot) kell végezni.

Mik a tünetei?

  • Érzéskiesés („nem érzek semmit”), esetleg „villanyozó” érzés a könyökben. A könyök "ütögetési érzékenysége", azt jelenti, hogy finom ütögetés hatására villanyozás-szerű érzés lép fel a könyökben, amit ritkán a csukló kézháti oldalának érzészavara kísér.
  • A kisujjba és gyűrűsujjba sugárzó zsibbadás és fájdalom.
  • A zsibbadásos panaszok éjszaka kifejezettebbek, alvást zavaró mértékben jelentkeznek.
  • A kéz egyes izmai nem működnek jól, ezért az ujjak bizonyos mozgásai zavart szenvednek.
  • A kéz belső kisizmai sorvadnak, súlyos esetben a kéz szinte csontvázszerűvé válik.
  • A kisujjpárna ellapul, sorvad.
  • A kéz ügyetlenebb, sutább lesz, a kisujjat nem lehet behajlítani és a gyűrűsujj mellé zárni.

Hogyan lehet gyógyítani?

Enyhébb esetben általában elegendő a pihentetés, a gyulladáscsökkentő kenőcs, gyógyszer használata.

Amennyiben mindez nem segít, operálni kell. A beavatkozás során felszabadítják az ideget leszorító heges kötegeket, szalagokat, hogy megszűnjön a tüneteket okozó nyomás. Az operáció végtagi érzéstelenítésben vagy rövid altatásban történik, egynapos sebészet keretében.

A műtét és rehabilitáció rendje:

Vizsgálatok
Műtét
Műtét után
  1. A beteg végtag vizsgálata után ENG-re (idegvezetési sebesség vizsgálatra), valamint laborba és EKG-ra is el kell menni (beutalót mindenhová a vizsgálatot végző orvos ad).
  2. A műtéti beavatkozás időtartama kb. 15 perc, végtagi érzéstelenítésben vagy rövid altatásban.
  3. Hat órás megfigyelés a műtétet követően.
  4. Haza lehet menni a műtéti sebben ún. drainnel. Otthon a kezet felpolcolni, a beteg végtagot pedig finoman mozgatni kell.
  5. Drainkivételre és kötéscserére vissza kell menni 2 nappal a műtét után.
  6. Végső varratszedésre jelentkezni kell 10-14 napon belül.
  7. A műtéti seb gyógyulása két hetet vesz igénybe.
  8. A zsibbadás és a fájdalmak teljes megszűnése a műtéttől számítva 2-3 héten belül várható az esetek többségében; az izmok sorvadtsága érdemben nem szűnik, ám a kéz mozgásai jelentősen javulnak. A gyógyulás ideje a tünetek fennállásának idejétől függően változó, de az operált betegek többsége már a műtét utáni éjszakán jelentősen jobb alvásminőséget él meg a friss műtéttel járó kisebb sebfájdalom ellenére.

Dr. | Ezzel a betegséggel együtt élni, attól szenvedni nem érdemes és nem is szükséges; kézsebészként állíthatom, hogy egy negyedórás műtéttel véglegesen felszámolható! Forduljon hozzám bizalommal!

A könyök további betegségei: